Wielkopolska

wielkopolska_KornikWielkopolska – kolebka państwa polskiego

 

Wielkopolska to historyczny region Polski, leżący w pasie od centrum do zachodniej granicy kraju, gdzie krzyżują się europejskie szlaki komunikacyjne: wschód - zachód, północ - południe. Wielkopolska - kraina o krajobrazie bogatym w jeziora, lasy i rzeki - jest kolebką państwa polskiego. To tu rezydowali pierwsi polscy władcy z dynastii Piastów i to właśnie tu odbył się chrzest Polski.

 

Region gromadzi wiele istotnych ośrodków miejskich, a wśród nich Poznań – stolicę Wielkopolski. Miasto położone w połowie grogi między stolicą Polski Warszawą, a Berlinem jest centrum gospodarczym, naukowym i kulturalnym regionu. Poznań od lat jest ośrodkiem konferencyjnym, którego potencjał ceniony jest w kraju i za granicą. Na przestrzeni ostatnich lat w Poznaniu organizowano wyjątkowe wydarzenia kongresowe na skalę nieobecną dotąd w mieście i kraju.  Miasto co roku przyciąga turystów polskich i zagranicznych licznymi atrakcjami turystycznymi oraz kulturowymi.

 

Wokół Poznania rozciąga się gigantyczny, zielony park, upstrzony jeziorami i pocięty nitkami rzek, zamieszkany przez praktycznych, ale też przyjaznych i pogodnych ludzi. Lubiany przez turystów, również tych z… kosmosu!

 

Fascynujące dzieje początków państwa Polskiego oraz bogatą historię regionu można poznać odwiedzając liczne muzea archeologiczne, etnograficzne, skanseny i rezerwaty archeologiczne.


Wielkopolska to miejsce niepowtarzalnej tradycji i folkloru, które zapisane zostały w zabytkowej architekturze i charakterystycznej kulturze wielkopolskich miast i wsi. Bogactwem regionu są liczne dwory i pałace, stanowiąc znakomite miejsca dla organizowania kongresów, konferencji i spotkań.

 

wielkopolska_RogalinWojewództwo jest pełne intrygujących historii i tajemnic. W wielkopolskim rezerwacie Morasko odnaleziono największy w Europie meteoryt o wadze 164 kg, w Koninie stoi kamień uważany za najstarszy znak drogowy w Polsce, a w poznańskiej katedrze spoczywają pierwsi władcy Polski.

 

Wielkopolskie to kolebka polskiej państwowości. Pozostałości piastowskiej stolicy na wyspie Ostrów Lednicki, Matka Polskich Katedr w Gnieźnie, gdzie odbył się chrzest Polski, pallatium w Poznaniu – wszystkie te miejsca znajdują się na historycznym Szlaku Piastowskim, który zgrabnie splata turystykę z historią.

 

Szlak Piastowski wiedzie przez dwa pojezierza z ponad tysiącem jezior. Zahacza również o niektóre ze starych magnackich rezydencji, rozłożonych w pięknych parkach, które zostały zamienione na ekskluzywne hotele oraz muzea.

W pałacu Raczyńskich w Rogalinie można podziwiać kolekcję wybitnych malarzy polskich, m.in. Wyczółkowskiego, Malczewskiego i Matejki oraz zagranicznych: Paula Delaroche czy Claude Moneta. Pałac myśliwski w Antoninie zbudowany został z drewna wokół kilkupiętrowego pieca, zaś koło rezydencji w Brodach rosły kiedyś... gruszki na wierzbie.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved