Warmia i Mazury

warminsko_maz_woda1Warmia i Mazury – kraina jezior i zabytków średniowiecza

 

Warmińsko-mazurskie to województwo oferujące bardzo wiele turystom, także tym biznesowym. Latem przyciąga żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy, a zimą – amatorów wypraw psimi zaprzęgami, bojerowców oraz narciarzy. Miłośników historii z pewnością przyciągną liczne zabytki, pozostawione przez Zakon Krzyżacki i Państwo Pruskie – zamki, zabytki sakralne, charakterystyczna architektura pruska. Wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody, wzgórz, lasów i tysiąca jezior.

 

Letnią stolicą regionu są Mikołajki zachwycające bogatą przyrodą, warunkami do uprawiania sportów wodnych oraz sezonowymi wydarzeniami kulturowymi. W sezonie organizowane są tu regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Żeglarskiej”. Hotel Gołębiewski w Mikołajkach oferuje największe w regionie zaplecze konferencyjne mogące pomieścić do 3000 osób.

 

Latem w Giżycku odbywa się z kolei największy polski festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku”. Mazury to także polska stolica muzyki country. Na wakacyjnym Pikniku Country w Mrągowie od 80 lat występują polskie i zagraniczne gwiazdy tego gatunku muzyki. Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich.

 

wielkopolska_KornikWielkie Jeziora Mazurskie to najpopularniejszy w Polsce akwen żeglarstwa śródlądowego. Setki firm czarterowych oferują łodzie nawet dla najbardziej wymagających żeglarzy, nowoczesne i luksusowe jachty posiadające wszelkie udogodnienia i zbudowane zgodnie z najnowocześniejszymi trendami. Na żeglarzy czeka piękny, zróżnicowany i wyposażony w doskonałe zaplecze Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, którego przepłynięcie wzdłuż zajmuje ponad 10 dni.

 

Region słynie też z fortyfikacji. Zamki obronne budowali tu w średniowieczu rycerze z Zakonu Krzyżackiego. Krzyżackie warownie zachowały się w Rynie i Kętrzynie. W południowej części gminy Grunwald rozciągają się pola, gdzie w 1410 roku wojska polskie i litewskie pod wodzą Władysława Jagiełły pokonały Zakon w największej bitwie późnego średniowiecza. Co roku, 15 lipca, w rocznicę bitwy odbywa się jej inscenizacja przyciągająca tłumy widzów i goszcząca rycerskie bractwa z całej Europy.

 

Na Mazurach zwiedzać można też niemieckie bunkry z czasów II wojny światowej. Najsłynniejszym tego typu obiektem jest Wilczy Szaniec w Gierłoży- główna kwatera wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera. Mimo, że wysadzona w powietrze przez Sowietów i rozkradziona przez powojennych szabrowników, wreszcie nadgryziona przez czas i wdzierającą się przyrodę – wciąż prezentuje się imponująco.

 

warmisko_maz_elblagW regionie znajduje się też jedyny w Polsce klasztorów starowierców (wyznawców prawosławia, którzy nie zaakceptowali schizmy - reformy Cerkwi) w Wojnowie oraz sanktuarium maryjne w Św. Lipce, sakralnej perle architektury barokowej, zwanej Częstochową Północy.

 

Powstające coraz nowsze centra konferencyjne oraz nowoczesne hotele sprawiają, że jest to region coraz bardziej atrakcyjny dla organizacji konferencji. Różnorodność krajobrazu i oferta sportowo –rekreacyjna doskonale nadają się na tło do organizacji wydarzeń motywacyjnych oraz teambuildingowych.  Wśród najważniejszych należy wymienić Hotel SPA Termy Medical WARMIA PARK, Arena OSTRÓDA czy Hotel Zamek Ryn.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved