Świętokrzyskie

swietokrzyskie_4Świętokrzyskie – stare góry i zabytki techniki

 

Czarownice, skamieniali pielgrzymi, mumie prawie jak z egipskich grobowców. Zabytki techniki z epoki kamienia, żelaza i współczesności. W tle: jeden z najstarszych krajobrazów w Polsce. To wszystko charakteryzuje województwo Świętokrzyskie.

 

Największym terytorialnie miastem województwa i jego głównym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym są Kielce. Miasto, rozłożone niczym Rzym na 7 wzgórzach, słynie nie tylko z pałacu biskupów krakowskich i bazyliki katedralnej, ale także z Muzeum Zabawek. Poza turystami, miasto przyciąga także organizatorów konferencji i targów dzięki nowoczesnemu obiektowi – Tragom Kielce.

 

W sąsiedztwie Kielc znajdują się ruiny zamku w Chęcinach oraz kameralna, za to zdecydowanie najładniejsza w Polsce jaskinia Raj z kompleksem korytarzy i komnat przyozdobionych krasowymi naciekami: draperiami, kolumnami i zwisającymi z pułapu soplami.

 

W centrum regionu leżą Góry Świętokrzyskie. Ich główne pasmo Łysogóry, z najwyższą Łysicą, słynie ze zboczy pokrytych gołoborzami, jodłowych lasów i… sabatów czarownic. Zapewne dla zachowania równowagi, na sąsiednim szczycie, Świętym Krzyżu, już w XII w. ufundowano sanktuarium, do którego pielgrzymowali polscy królowie.

 

swietokrzyskieNa wschodnim krańcu województwa świętokrzyskiego, w okolicach Sandomierza, znajdują się najstarsze polskie góry, liczące 500 mln lat Góry Pieprzowe. Utlenione i pokruszone, tak że faktycznie przypominają pieprz, tworzą unikatowy w Europie rezerwat geologiczno-przyrodniczy bujnie porośnięty dziką różą.

 

Ziemia Świętokrzyska skrywa też zabytki techniki. Najstarsze są kopalnie krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, do których już 5 tys. lat temu ustawiały się kolejki troglodytów z całej Europy. Po siekierki z krzemienia pasiastego.

 

Jakieś 3 tysiące lat później w Nowej Słupi zaczęto wypalać żelazo w piecach dymarkowych, a w XVIII i XIX wieku w okolicach Końskich powstał Staropolski Okręg Przemysłowy. Jego największe atrakcje – takie jak ogromne koło wodne w Sielpi, piec hutniczy na węgiel drzewny w Chlewiskach i zakład produkcji żelaznych toporów w Maleńcu – udostępniono dziś turystom.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved