Śląsk

slaskie_Tarnowskie_Gry_-_sztolniaŚląski – krajobraz  z szybem

 

Jest to najbardziej zurbanizowany region Polski – to tu, w jednym z mniejszych terytorialnie województw mieszka ponad 12% ludności kraju. Dzięki swej różnorodności województwo śląskie jest doskonałym miejscem do organizacji wszelkiego rodzaju imprez i wydarzeń. Jego atutami, obok walorów naturalnych jak uroki Beskidów czy Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bogatego dziedzictwa przemysłowego mającego swój wyraz w Szlaku Zabytków Techniki jest doskonałe skomunikowanie oraz dynamicznie rozwijający się przemysł hotelowy.

 

Województwo śląskie należy do jednego z lepiej rozwiniętych komunikacyjnie regionów w kraju. Krzyżują się tu drogowe szlaki komunikacyjne prowadzące z północy na południe i ze wschodu na zachód oraz przebiegają najważniejsze trasy kolejowe.Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsługuje ponad 1 000 000 turystów rocznie.

 

Stale rozwijająca się baza hotelowa i konferencyjna zapewnia coraz wyższą jakość świadczonych tu usług z zakresu przemysłu spotkań.

 

slaskie_PszczynaBogata oferta turystyczna regionu sprawia, że można spędzić tu swój czas na wiele sposobów. Beskid Śląski oferuje zimą doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, latem zachęcają liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Stolica polskiej wspinaczki – Jura Krakowsko-Częstochowska zapewnia świetne warunki do wspinaczki skałkowej, a jej ukształtowanie terenu sprawia, że panują tam dogodne warunki do jazdy na rowerach górskich, quadach czy konno.

 

Dziewiętnastowieczne familoki Nikiszowca (Katowice) i Kolonii Zgorzelec (Bytom) przyciągają już nie tylko filmowców, ale i turystów, spragnionych atmosferycznych miejskich krajobrazów. Do kopalnianych szybów wprowadzają się galerie, czułe na każde drgnienie w artystycznym świecie. Stają się one także miejscami przystosowanymi na organizację spotkań biznesowych oraz alternatywnych form zwiedzania i aktywności dla grup biznesowych.

 

Nieczynne kopalnie zamieniają się w podziemne muzea i parki industrialnej rozrywki. W Zabrzu można przyjrzeć się podziemnej pracy górniczych maszyn. Do Kopalni Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach zjeżdża się metalową szolą (klatką), chodniki są oświetlone kagankami, a po zalanych wyrobiskach kursują łodzie.

 

W niedalekiej Sztolni Czarnego Pstrąga pod ziemią płynie słusznych rozmiarów potok, który również można zdobyć łodzią. Przeprawa czarną jak smoła rzeczką odbywa się świetle górniczych lampek karbidowych, a umilają ją piski nietoperzy.

 

slaskie_GliwicePrzemysłowe fortuny, zbite w XIX wieku na węglu i rudach, pozwoliły na urozmaicenie krajobrazu rezydencjami i parkami. Pałac w Pszczynie i zameczek myśliwski w Promnicach, należące niegdyś do rodu Hochbergów, należą do najwspanialszych i najlepiej utrzymanych zabytków w tej części Europy.

 

Województwo śląskie specjalizuje się też w turystyce aktywnej, miejskie przeszkody są tu wykorzystywane przez amatorów parkouru, nie brakuje też miejsc do jazdy terenowej albo wspinaczki skałkowej. Pomiędzy Błędowem a Kluczami znajduje się jedyna naturalna pustynia w Europie, na której pojawia się nawet fatamorgana.

 

Na Śląsku pielęgnuje się tradycje. Co druga restauracja zaprasza na ziemniaczane kluski z modrym szałotem (czerwoną kapustą), a podczas górniczych świąt niezmiennie serwuje się… krupnioki, czyli kaszankę. Z piwem z któregoś ze śląskich browarów, oczywiście!

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved