Podlaskie

podlaskie_supraslPodlaskie – ostatni skrawek kresów

 

Województwo podlaskie jest regionem o wielokulturowej i wielonarodowościowej specyfice. Pod względem etnicznym jest niewątpliwie najbardziej zróżnicowane spośród 16 województw. Mieszkają tu Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy, Żydzi, Romowie.

 

Województwo podlaskie słynie z dziewiczej przyrody. Na jego terenie znajduje się Pojezierze Suwalskie, Bagna Biebrzańskie, Dolina Narwi, Puszcza Białowieska i Podlaski Przełom Bugu. Ale bogactwem tego regionu są też jego mieszkańcy. Polacy, Litwini, Białorusini, Tatarzy, katolicy, prawosławni, starowiercy oraz luteranie wywodzący się z polskiej reformacji żyją tu razem, od pokoleń. Nad drewnianymi domami zgodnie górują krzyże kościołów, kopuły cerkwi i półksiężyce meczetów. Takie pomieszanie narodowości i wyznań zdarza się tylko na pograniczu, jakim od wieków było Podlasie.

podlaskie_Hajnowka

Starowiercy, rosyjscy emigranci, którzy nie uznali reform w kościele prawosławnym, założyli suwalskie wsie Gabowe Grądy i Wodziłki. Można podziwiać ich świątynie – molenny i zażyć kąpiel w ruskiej odmianie sauny, czyli bajni. Pomiędzy Puńskiem i Sejnami, leży z kolei Mała Litwa. Litwini są tu od XIII wieku, gdy przybyli kolonizować królewskie puszcze.

 

W Bohonikach i Kruszynianach wciąż mieszka po kilka rodzin Tatarów (zaproszonych przez Jana III Sobieskiego), lecz w święta ściągają tu z całej Polski. W meczetach imam odprawia nabożeństwo, odwiedzane są cmentarze – mizary, a podczas święta Kurban Bajram składa się rytualną ofiarę ze zwierząt.

 

Choć na Podlasiu nie ma już Żydów, pozostały materialne ślady ich dawnej bytności: synagogi, mykwy, jatki i wzruszające odciski po mezuzach we framugach wielu budynków. W ich poszukiwaniu najlepiej pojechać do Tykocina, Krynek lub Sejn, gdzie o zachowanie żydowskiej (ale też polskiej, litewskiej, białoruskiej oraz cygańskiej) pamięci dbają ludzie z fundacji „Pogranicze”.

podlaskie_suwalki

Dzięki odpowiedniej infrastrukturze oraz walorom przyrodniczym, Region ten jest coraz bardziej konkurencyjny na organizację konferencji i wydarzeń motywacyjnych. Różnorodność kulturowa sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved