Podkarpackie

podkarpackie_LancutPodkarpackie – bliżej gwiazd

 

Podkarpackie, zgodnie z wymaganiami współczesnego świata, stawia na nowoczesność, a ta przejawia się poprzez rozwijanie całej dostępnej infrastruktury i tworzenie nowych możliwości zarówno dla mieszkańców, jak też potencjalnych inwestorów z kraju i zagranicy.

 

Jezioro Solińskie, które jest ozdobą województwa podkarpackiego, powstało dzięki budowie zapory wodnej na Sanie i Solince, w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś to raj dla żeglarzy, którzy mają tu do dyspozycji ponad 2 tysiące hektarów lustra wody. Woda do jeziora spływa prosto z dzikich Bieszczad, uważanych za najmniej skażone góry w Polsce. Przez województwo podkarpackie przepływają też najczystsze w Polsce rzeki – San i Wisłoka.


Jedną z największych atrakcji regionu jest bieszczadzka kolejka wąskotorowa, wybudowana pod koniec XIX wieku. Okolica słynie też z wytrwałych i silnych koników – koni huculskich, jednej z najstarszych ras koni w Polsce. Dziś hucuły hodowane są w Wołosatem i Gładyszowie.


Warto odwiedzić miasteczka w województwie. Przemyśl słynie z wybudowanej przez Austriaków twierdzy, największej po Verdun i Antwerpii. Sanok znany jest ze skansenu (znajdują się tu kompletnie urządzone zagrody, kościoły, cerkwie, szkoła, młyny, kuźnie i wiatraki), a także z kolekcji obrazów malarza Zdzisława Beksińskiego. Natomiast w Krośnie podziwiać można najwspanialszą w Europie kolekcję lamp naftowych oraz pamiątki po wynalazcy tego sposobu oświetlenia - Ignacym Łukasiewiczu.

Podkarpackie_Bieszczdy

Charakterystycznym elementem podkarpackiego krajobrazu są cerkwie, dziś zabytki na Szlaku Ikon. Pozostały po Łemkach i Bojkach, wysiedlonych stąd, po drugiej wojnie światowej, przez komunistyczne władze na zachód Polski, w ramach akcji Wisła.

 

Bieszczadzkie ostępy w latach 50. stały się więzieniem dla Prymasa Polski. Kardynał Stefan Wyszyński był przez rok internowany w Komańczy, w klasztorze sióstr nazaretanek, gdzie oglądać można wyposażenie jego pokoju, a nawet kostur, z którym wędrował po okolicy.

 

W Rzeszowie w 2012 roku powstał pierwszy w regionie hotel 5* BRISTOL Tradition & Luxury. Mówiąc o przemyśle spotkań warto wymienić także Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim, Hotel Solina SPA oraz Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Zielona Polana.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved