Opolskie

opolskie_MosznaOpolskie – to nie tylko festiwal

 

Województwo położone jest na południu Polski, pomiędzy województwem śląskim i dolnośląskim.

 

Corocznym wydarzeniem przyciągającym polski świat muzyczny jest festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na którym poza popularnymi wykonawcami, swoje debiuty mają początkujący utalentowani artyści.

 

Wysoką na 42 metry Wieżę Piastowską i opolski amfiteatr kojarzą niemal wszyscy w Polsce. Jednak do stolicy województwa opolskiego warto wybrać się też po to, by zobaczyć renesansowy ratusz, zbudowany na wzór florenckiego Pallacco Veccio, zwiedzić wyjątkowy skansen - Muzeum Wsi Opolskiej. Zgromadzono w nim blisko 50 budynków: kryte słomą ciemnomiodowe chałupy, drewniane gołębniki na palach (hodowla skrzydlatych pocztylionów to typowo śląskie hobby), wiatraki, ogromne spichlerze, młyny. A w wiekowej chałupie, która przed II Wojną Światową mieściła słynną na całą okolicę polską oberżę, urządzono Karczmę u Malajki, gdzie można napchać brzuch klasycznym, śląsko-opolskim zestawem: roladami z kluskami i modrą kapustą.

 

Opolszczyzna znana jest też z przepięknych zamków, pałaców i… uzdrowisk. Na masaże klasyczne, wodne oraz na leczenie metodą księdza Kneippa można wybrać się do Moszczanki, Pokrzywnej, Jarnołtówka i Kamienia Śląskiego. Region zachwyca też przyrodą - na miłośników kąpieli i sportów wodnych czekają zbiorniki w Turawie oraz jeziora Nyskie i Otmuchowskie.

 

Ulubionym miejscem opolan jest Góra Św. Anny, tajemnicze, pojedyncze wzniesienie koło Leśnicy, porośnięte pięknym lasem. Na jego szczycie znajduje się sanktuarium, a w nim wydłubana w lipowym drewnie, pochodząca z XV wieku figurka Św. Anny trzymającej w objęciach córkę Maryję i wnuka Jezusa.

opolskie_brzeg

Na Górze Św. Anny zwiedzać można jedyny w Europie, wykuty w skale (przez niemiecką młodzież, z myślą o wizycie Hitlera) amfiteatr. Wzorowany na antycznych budowlach może pomieścić nawet 80 tysięcy widzów.

 

Miłośnicy dinozaurów nie mogą ominąć Krasiejowa, gdzie odkryto jedno z największych na świecie stanowisk paleontologicznych. Na jego terenie znaleziono szczątki silezaura pochodzące sprzed 230 mln lat!

 

Opolskie to wciąż nie odkryte województwo, które oferuje wiele  atrakcji dla odwiedzających.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved