Mazowsze

mazowiecki_PockMazowieckie – największe województwo w Polsce

 

Jedyny europejski obszar chronionej przyrody sąsiadujący z metropolią znajduje się w województwie mazowieckim.

 

Warszawa – stolica zarówno województwa jak i Polski to miasto nowoczesne, dynamicznie się rozwijające, bogate w historię, kulturę i atrakcje turystyczne. Warszawa jest też  uważana za jedną z najbardziej zadrzewionych stolic Europy. A zieleni w mazowieckim nie brakuje. Na terenie województwa znajduje się aż 9 parków krajobrazowych i 171 rezerwatów przyrody.

 

Kampinoski Park Narodowy, położony tuż za rogatkami stolicy, jest nie tylko niezawodnym dostawcą tlenu dla Warszawy, ale i ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców stolicy.

 

mazowieckie_CiechanwStołeczne parki układają się w niepowtarzalny, zielony szlak spacerowy: od tych na Powiślu (z wyjątkowym, srebrzysto-seledynowym ogrodem na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej), przez Ujazdów, Agrykolę i Łazienki aż na Pola Mokotowskie i dalej, hen w stronę lotniska. Albo inaczej: w kierunku Wilanowa i Powsina, gdzie znajduje się przepiękny ogród botaniczny Polskiej Akademii Nauk.

 

Równie ciekawe są mazowieckie miasteczka. Pułtusk z najdłuższym w Polsce i w Europie, bo 400-metrowym rynkiem. Położony na nadwiślańskiej skarpie Płock - najstarsze miasto Mazowsza. Uroczy Szydłowiec, zrelaksowany Otwock i ukochany przez bohemę (tę zamożniejszą) Konstancin.

 

Warto też zajrzeć do Sierpca, gdzie znajduje się jeden z największych polskich skansenów. I do Wyszogrodu, do niedawna słynącego z najdłuższego drewnianego mostu w Europie. Po jego rozbiórce w 1999 roku ostało się jedno przęsło – na pamiątkę.

 

mazowieckie_SochaczewWarszawa to także miejsce, gdzie tworzyli polscy artyści - Juliusz Słowacki, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Julian Tuwim, Witold Gombrowicz, Maria Dąbrowska , Zofia Nałkowska, Jarosław Iwaszkiewicz (czy nobliści - Henryk Sienkiewicz oraz Isaac Bashevis Singer czy Maria Skłodowska-Curie.  W Żelazowej Woli urodził się najsłynniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin, a dorastał i zdobywał edukację w Warszawie. Życiem kulturalnym tętni na co dzień Warszawa ale i cały region, zachęcając imponującą liczbą teatrów i muzeów, festiwali, koncertów i wystaw.

 

Nie trzeba nikogo przekonywać , że Warszawa to centrum polskiego przemysłu spotkań. Poza luksusowymi hotelami i centrami konferencyjnymi, warto pamiętać o unikatowych obiektach historycznych czy industrialnych.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved