Małopolska

malopolskie_Nowy_WiniczMałopolska – Polska perła

 

Kraina historyczna Polski, obejmująca południowo-wschodnią część kraju.  Kulturowy krajobraz o niezwykłym bogactwie zasobów przyrodniczych i historycznych, atrakcyjny pod względem turystycznym, oferujący idealne warunki do spotkań w terenie. Gwarantują one przyjezdnym tak zróżnicowane wrażenia, jak zróżnicowane są małopolskie pejzaże.

 

Potężne Tatry i kieszonkowe Pieniny. Maczuga Herkulesa i Przełom Dunajca. Słona kaplica, papieskie kremówki oraz Smok Wawelski, który na zamówienie zieje ogniem. To zaledwie część atrakcji województwa małopolskiego.

 

Stolica województwa, Kraków to nie tylko Wawel i Kościół Mariacki z ołtarzem z drewna lipowego, rzeźbionym przez Wita Stwosza przez 12 lat. Ale też Kazimierz, czyli dawna żydowska dzielnica, snobistyczny Salwator i surrealistyczna, ponuro-komiczna Nowa Huta, którą można zwiedzać w stylu z epoki: trabantem, który się psuje.

malopolskie_Zalipie

Klimat Kazimierza (magiczny, trochę egzotyczny) sprzyja długim spacerom, przerywanym posiadówkami w licznych knajpkach. A jest co zwiedzać: siedem synagog, nastrojowy kirkut przy synagodze Remuh, barokowy Kościół na Skałce, gdzie pochowano poetę Czesława Miłosza.

 

Miasto ma też swoich bohaterów – Smoka Wawelskiego i Lajkonika. Odgrywany co godzinę hejnał z wieży mariackiej jest pamiątką po oblężeniu miasta przez Tatarów. Melodia urywa się, bo gardło hejnalisty alarmującego miasto przeszyła tatarska strzała.

 

Małopolska to również ziemia papieża Polaka Jana Pawła II. Wadowice odwiedzają rzesze pielgrzymów zajadających się ze smakiem papieskimi kremówkami. Inne małopolskie specjały to krakowskie obwarzanki czy góralskie oscypki.

 

W regionie można zwiedzać klasztory (Tyniec), sanktuaria (Kalwaria Zebrzydowska), zamki (Pieskowa Skała i Nowy Wiśnicz) oraz gotyckie drewniane kościółki (Binarowa, Sękowa, Lipnica Murowana, Dębno Podhalańskie). Dawne kopalnie soli w Wieliczce i Bochni zamieniono na podziemne muzea, galerie solnych arcydzieł i… sanatoria. Wiele unikatowych atrakcji oferuje także organizację konferencji oraz niezapomnianych form zwiedzania.

 

maopolska_BieczŁagodny klimat i bogactwo wód mineralnych Małopolski sprzyjają reperowaniu zdrowia. Podobnie jak przyroda - alpejskie Tatry, łagodne Beskidy i poszarpane Pieniny przecięte przełomem Dunajca. Atrakcją są też jaskinie i skały Ojcowskiego Parku Narodowego. Takie jak Maczuga Herkulesa, odwrócona przez diabła na polecenie Pana Twardowskiego. Ot tak, dla dowcipu. Zróżnicowany krajobraz doskonale nadaje się na terenowe aktywności.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved