Lubelskie

lubelskie_Kazimierz_DolnyLubelskie – nadbużańskim szlakiem

 

Położenie przy wschodniej granicy Unii Europejskiej z Ukrainą i Białorusią, to jeden z atutów regionu lubelskiego. Przez region i sześć przejść granicznych prowadzą najważniejsze transkontynentalne szlaki drogowe i kolejowe z Brukseli, Berlina i Warszawy do Lwowa, Odessy, Kijowa, Mińska, Moskwy.

 

Region Lubelski atrakcyjny jest zarówno pod względem atrakcji turystycznych, historycznych, przyrodniczych, kulturowych, jak i religijnych. Torfowiska Polesia, łagodne wzniesienia Roztocza, nostalgiczne Pobuże i miasta-perełki: Lublin, renesansowy Zamość czy ukochany przez malarzyKazimierz nad Wisłą. Województwo lubelskie aż kipi od atrakcji.

 

W Lublinie, na Zamku można zobaczyć, jak naprawdę wyglądał Władysław Jagiełło. Na średniowiecznych freskach w Kaplicy Św. Trójcy król galopuje po tęczy, spotyka się z aniołem i klęczy przed Madonną. Dzięki Jagielle, który był fundatorem malowideł, na ścianach kaplicy Wschód spotyka się z Zachodem, elementy ruskie przeplatają z bizantyjskimi, a prawosławni święci z katolickimi. Taki właśnie jest cały Lublin – wielokulturowy, katolicko-żydowski, rockowo-klezmerski. Znajduje się tu także doskonała baza noclegowo- konferencyjna z hotelami, uniwersytetem oraz obiektami, wśród których warto wymienić Lubelski Park Naukowo – technologiczny czy Targi Lublin.

 

lubuskie_boryszynRegion słynie też z czystej przyrody. Poleski Park Narodowy to rozległy obszar torfowisk, błot i oczek wodnych. Przypomina syberyjską tundrę. W Roztoczańskim Parku Narodowym zachwycają z kolei łagodne wapienne wzniesienia, przez które przebija się rzeka Wieprz, urozmaicone wąwozami, jarami i wodospadami.

 

Właśnie na Roztoczu zbudowano Zamość – renesansowe miasto idealne. Konsekwentne, przez wieki nie przebudowywane, niezniszczone przez kolejne architektoniczne mody. Urodę Zamościa doceniło UNESCO, w 1992 roku wpisując miasto na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości.

 

To nie koniec lubelskich atrakcji. Urokliwy Kazimierz Dolny to miasto uwielbiane przez artystów. Uzdrowiskowy Nałęczów poza działaniami leczniczymi oferuje piękne krajobrazy docenione przez najsławniejszych polskich pisarzy takich jak Sienkiewicz, Prus czy Żeromski. Pałac w Kozłówce, będący siedzibą Muzeum Zamoyskich oferuje zbiory sztuki socrealistycznej.

lubelskie_Puawy

Chełm, wypełniony po brzegi cerkwiami i kościołami, zbudowanymi na podziurawionym podłożu. 20 metrów pod ulicami Chełma leży labirynt kredowych podziemi, wydłubanych w XVII i XVIII wieku przez mieszczan. Można się wybrać nimi na spacer.

 

Województwo lubelskie to klasyczne pogranicze, teren, który od zawsze znajdował się pod wpływem wielu kultur. Nic dziwnego, że sąsiadują tu ze sobą: jedyna z Polsce parafia neounicka w Kostomłotach, katolickie sanktuarium w Kodniu i prawosławny monastyr w Jabłecznej.

 

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved