Łódzkie

lodzkie_-_owiczRegion Łódzki – sztuka i technika w jednym

 

Łódzkie to nie tylko włókiennicza ziemia obiecana i kraina spełnionych filmowych snów. To także ziemia rekordów. W Bełchatowie znajduje się największa dziura w ziemi, w Łodzi najdłuższy deptak, a w Inowłodzu: jedna z najstarszych romańskich świątyń w Polsce.

 

Łódzkie leży w centrum Polski; w miejscowości Piątek znajduje się geometryczny środek kraju. Serce tego regionu przez lata biło w rytm maszyn włókienniczych. W jego stolicy, Łodzi, nie ma wiekowych zabytków, zachwyca za to surowa uroda fabryk oraz secesyjnych willi i pałaców fabrykantów.

 

Nieczynne hale produkcyjne ostatnio zyskują nowe oblicze. Najsłynniejsza - Manufaktura - mieści się na terenie fabryki Izraela Poznańskiego. Na 27 hektarach znalazło się miejsce dla muzeum sztuki oraz techniki, centrum konferencyjnego, hoteli, pasażu handlowego, kin, kręgielni, a nawet areny do jazdy na rolkach.W dawnej Białej Fabryce Geyera mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa z kolekcją zabytkowych maszyn i tkanin, m.in. autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Pałac Maurycego Poznańskiego to z kolei druga – po Hanowerze – najstarsza galeria sztuki nowoczesnej na świecie.

 

Łódź zawsze lubiła awangardę. Tutaj nawet knajpki przy Piotrkowskiej (najdłuższej handlowej ulicy Europy) są małymi dziełami sztuki – wystarczy zajrzeć do stuletniej restauracji „Esplanada” czy wytapetowanego lustrami weneckimi pubu „Łódź-Kaliska”.

 

lodzkie_NieborowŁódzkie to też rodzinna ziemia Władysława Reymonta, laureata Nagrody Nobla. Muzeum pisarza znajduje się we wsi Lipce Reymontowskie koło Skierniewic – miasta słynnego z dorocznego Święta Warzyw, Owoców i Kwiatów. W Łowiczu i w Maurzycach są z kolei skanseny, w których organizowane są „Wesela Łowickie” z udziałem kapel i degustacją jadła oraz napitków.

 

Okolice Tomaszowa Mazowieckiego słyną z krasowych źródeł, wypływających ze skał wapiennych (rezerwat „Niebieskie źródła”) oraz z grot piaskowych w Nagórzycach. Warto też zajrzeć do malowniczych Lasów Spalskich, Puszczy Bolimowskiej czy Załęczańskiego Parku Krajobrazowego z ciekawymi jaskiniami i malowniczym przełomem Warty.


W całym regionie nie brakuje hoteli, zarówno tych w miastach, jak i w otoczeniu przyrody, centrów konferencyjnych i unikatowych obiektów przemysłowych dostosowanych do przyjmowania grup biznesowych. Wśród najważniejszych warto wymienić Centrum Konferencyjno Rekreacyjne MOLO, Hotel Ossa, Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze MTŁ czy Manufakturę.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved