Kujawsko-Pomorskie

kujawsko_pom_1Kujawsko – pomorskie – lekcja historii

 

Kujawsko-Pomorskie to  region, o którym można powiedzieć, że daje podwójną przyjemność przebywania w nim.  Są to dwie skrajnie różne krainy historyczno - geograficzne, położone po dwóch brzegach Wisły. Wszystko jest tutaj podwójne - począwszy od nazwy województwa, poprzez jego stolice, aż do zabytków kultury i atrakcji przyrodniczych. Najważniejsze w regionie miasta  to Bydgoszcz i Toruń. Usytuowane niedaleko siebie, są doskonale połączone szybkimi drogami, koleją, a nawet szlakiem wodnym. Razem tworzą tzw. dwumiasto, czyli podwójną stolicę województwa.

 

Bydgoszcz to miasto położone nad rzeką Brdą, słynące z tzw. Wenecji Bydgoskiej, utworzonej z połączenia miasta z Wyspą Młyńską urokliwymi mostkami. Stąd na wyciągnięcie ręki znajdują się zabytkowe spichrze, średniowieczna katedra oraz secesyjne kamieniczki. Usytuowana nieopodal nowoczesna Opera Nova przypomina o jeszcze jednym atucie Bydgoszczy - tętniącym życiu  muzycznym.  Jest to także doskonałe miejsce na organizację wydarzeń biznesowych, mieszczące do 1500 osób.

kujawsko_pom

Toruń to prestiżowy ośrodek akademicki oraz perła architektury gotyckiej. Dzięki swoim zabytkom, starówką wraz Ratuszem z XIV w., kamieniczkami i fragmentami murów zamkowych została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Toruniu urodził się wybitny astronom Mikołaj Kopernik. Toruń słynie również z wyrobu pysznych pierników. W wielu miejscach unosi się aromatyczny zapach tych słodkich przysmaków, pieczonych według tradycyjnej receptury sprzed 500 lat.

 

Biskupin to prasłowiańska osada zwana jest również „Polskimi Pompejami”. Tutaj odkopano fundamenty prehistorycznego grodu sprzed 2700 lat, a następnie zrekonstruowano wały obronne, bramę i chaty. W Biskupinie odbywają się wspaniałe festyny archeologiczne i to właśnie tu nakręcono wiele polskich filmów historycznych.

 

Zabytki z cegły to owoce działalności Zakonu Krzyżackiego na tych ziemiach. Przykładem doskonale zachowanego zamku krzyżackiego jest monumentalny zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Co roku odbywają się na nim widowiskowe turnieje z udziałem bractw rycerskich z Polski i z zagranicy. Znanym kościołem gotyckim jest z kolei kościół farny Wniebowzięcia NMP w Chełmnie. Znajdują się tam relikwie św. Walentego, które sprawiły, że miasto okrzyknięto regionalną stolicą zakochanych.

 

kujawsko_pom_3Kujawsko – Pomorskie to także Mekka dla poszukujących zdrowotnej regeneracji, fizycznego oczyszczenia i biologicznej równowagi. Pierwsze uzdrowisko to Ciechocinek, drugie zaś to Inowrocław. Przy okazji w obydwu uzdrowiskach odbywa się wiele imprez kulturalnych, stanowiących doskonałą rozrywkę i skutecznie umilających pobyt kuracjuszom.

 

Na Kujawach i Pomorzu znajduje się wiele zakątków nieskalanej przyrody, przede wszystkim w wielkim kompleksie leśnym Bory Tucholskie, drugim, po Puszczy Białowieskiej, największym zespole leśnym w Polsce. To 321 tysięcy hektarów lasów i łąk, poprzecinanych czystymi wodami, nad którymi unosi się cisza i miliony metrów kubicznych czystego, pachnącego balsamicznie powietrza.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved