Regiony

lubuskie_lagowLubuskie warte zachodu

Województwo lubuskie położone jest w zachodniej Polsce i graniczy od zachodu z Niemcami, a po stronie polskiej z trzema województwami: zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Województwo posiada dwie stolice: Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Lubuskie zajmuje obszar o powierzchni blisko 14 000 km².


Na terenie województwa lubuskiego jest Drawieński Park Narodowy porośnięty lasami bukowymi i dębowo-bukowymi, a także borami sosnowymi, stanowiącymi część Puszczy Drawskiej. Przez park płyną rzeki Drawa i Płociczna, krajobraz jest okraszony 20. jeziorami. Jezioro Czarne jest jednym z nielicznych jezior meromiktycznych (z częściowym mieszaniem wód). Park Narodowy Ujście Warty stanowi unikalną na skalę europejską ostoję ptaków wodnych i błotnych. Lubuska przyroda, to miejsca, w których czujemy się sam na sam z naturą.

 

Lubuskie kusi też zabytkami. Międzyrzecz był najdalej na zachód wysuniętą warownią Rzeczpospolitej więc król Kazimierz Wielki w XIV wieku wybudował w Międzyrzeczu zamek. Obecnie, w obrębie pozostałości zamku, znajduje się rezerwat archeologiczny i muzeum ze wspaniałą kolekcją szlacheckich portretów trumiennych. W Międzyrzeczu, pośród średniowiecznego układu miasta, stoi ratusz, wybudowany na mocy przywileju Stefana Batorego. Obecny wygląd ratusza pochodzi z 1813 roku, kiedy wieża z zegarem została ozdobiona neogotyckim hełmem zwieńczonym polskim orłem i gwiazdą napoleońską.

 

Najważniejszy zabytek sakralny lubuskiego to oczywiście Seminarium Duchowne Gościkowo – Paradyż. W tym wyjątkowo pięknym kościele, zachowały się pierwotne, gotyckie sklepienia i fragment fresku z XV wieku. We wnętrzu podziwiać możemy polichromie w krużgankach i refektarzu, reprezentacyjne pomieszczenia opackie czy zakonne zbiory biblioteczne. W muzeum seminaryjnym zgromadzono dzieła sztuki cysterskiej. Perłą architektury drewnianej jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, unikatowy przykład sztuki protestanckiej z renesansowymi zdobieniami. Świątynia, w której współistnieją dwie religie - ewangelizm i katolicyzm.

 

Największą atrakcją lubuskiego, która przyciągająca rzesze turystów, jest unikatowy w skali europejskiej system Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest to kilkadziesiąt bunkrów żelbetonowych, tworzących system, przypominający labirynt, zbudowanych przez nazistowskie Niemcy, przed II wojną światową i podczas jej trwania, w celach obrony Rzeszy. MRU zajmuje powierzchnię 8. tysięcy kilometrów kwadratowych, a łączna długość trasy przekracza 30 kilometrów.

 

lubuskie_boryszyn

Lubuskie ma też swoją Atlantydę - zaginione miasteczko Danków. Archeologowie potwierdzili, że w XIV-XVI wieku, w miejscu zwanym Wzgórzem Zamkowym, znajdował się późnośredniowieczny gródek z niewielką strażnicą oraz zamek wzmiankowany już w 1380 roku, po którym pozostały do dziś relikty wału obronnego.

 

Lubuskie zaprasza nas na bachusową ucztę. Lubuski Szlak Wina i Miodu ma aż 14 przystanków, gdzie można się napić boskiego trunku i posmakować pszczelarskich wyrobów. Podczas dorocznego winobrania, Bachus obejmuje władzę nad Zieloną Górą. W niedalekiej Ochli jest skansen budownictwa ludowego, a w nim jedyna zachowana w Polsce wieża winiarska z XVIII wieku.

 

Lubuskie rozpieszcza miłośników kultury. W Kostrzynie nad Odrą organizowany jest Przystanek Woodstock, a w Paradyżu festiwal Muzyka w Raju. Lubrza zaprasza na baśniowe widowisko na wodzie Noc Nenufarów, będące wizytówka regionu. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie i Lato Muz Wszelkich w Zielonej Górze zaspokoją najwybredniejsze gusta.

 

 

warminsko_maz_woda1Warmia i Mazury – kraina jezior i zabytków średniowiecza

 

Warmińsko-mazurskie to województwo oferujące bardzo wiele turystom, także tym biznesowym. Latem przyciąga żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy, a zimą – amatorów wypraw psimi zaprzęgami, bojerowców oraz narciarzy. Miłośników historii z pewnością przyciągną liczne zabytki, pozostawione przez Zakon Krzyżacki i Państwo Pruskie – zamki, zabytki sakralne, charakterystyczna architektura pruska. Wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody, wzgórz, lasów i tysiąca jezior.

 

Letnią stolicą regionu są Mikołajki zachwycające bogatą przyrodą, warunkami do uprawiania sportów wodnych oraz sezonowymi wydarzeniami kulturowymi. W sezonie organizowane są tu regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Żeglarskiej”. Hotel Gołębiewski w Mikołajkach oferuje największe w regionie zaplecze konferencyjne mogące pomieścić do 3000 osób.

 

Latem w Giżycku odbywa się z kolei największy polski festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku”. Mazury to także polska stolica muzyki country. Na wakacyjnym Pikniku Country w Mrągowie od 80 lat występują polskie i zagraniczne gwiazdy tego gatunku muzyki. Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich.

 

wielkopolska_KornikWielkie Jeziora Mazurskie to najpopularniejszy w Polsce akwen żeglarstwa śródlądowego. Setki firm czarterowych oferują łodzie nawet dla najbardziej wymagających żeglarzy, nowoczesne i luksusowe jachty posiadające wszelkie udogodnienia i zbudowane zgodnie z najnowocześniejszymi trendami. Na żeglarzy czeka piękny, zróżnicowany i wyposażony w doskonałe zaplecze Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, którego przepłynięcie wzdłuż zajmuje ponad 10 dni.

 

Region słynie też z fortyfikacji. Zamki obronne budowali tu w średniowieczu rycerze z Zakonu Krzyżackiego. Krzyżackie warownie zachowały się w Rynie i Kętrzynie. W południowej części gminy Grunwald rozciągają się pola, gdzie w 1410 roku wojska polskie i litewskie pod wodzą Władysława Jagiełły pokonały Zakon w największej bitwie późnego średniowiecza. Co roku, 15 lipca, w rocznicę bitwy odbywa się jej inscenizacja przyciągająca tłumy widzów i goszcząca rycerskie bractwa z całej Europy.

 

Na Mazurach zwiedzać można też niemieckie bunkry z czasów II wojny światowej. Najsłynniejszym tego typu obiektem jest Wilczy Szaniec w Gierłoży- główna kwatera wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera. Mimo, że wysadzona w powietrze przez Sowietów i rozkradziona przez powojennych szabrowników, wreszcie nadgryziona przez czas i wdzierającą się przyrodę – wciąż prezentuje się imponująco.

 

warmisko_maz_elblagW regionie znajduje się też jedyny w Polsce klasztorów starowierców (wyznawców prawosławia, którzy nie zaakceptowali schizmy - reformy Cerkwi) w Wojnowie oraz sanktuarium maryjne w Św. Lipce, sakralnej perle architektury barokowej, zwanej Częstochową Północy.

 

Powstające coraz nowsze centra konferencyjne oraz nowoczesne hotele sprawiają, że jest to region coraz bardziej atrakcyjny dla organizacji konferencji. Różnorodność krajobrazu i oferta sportowo –rekreacyjna doskonale nadają się na tło do organizacji wydarzeń motywacyjnych oraz teambuildingowych.  Wśród najważniejszych należy wymienić Hotel SPA Termy Medical WARMIA PARK, Arena OSTRÓDA czy Hotel Zamek Ryn.

lodzkie_-_owiczRegion Łódzki – sztuka i technika w jednym

 

Łódzkie to nie tylko włókiennicza ziemia obiecana i kraina spełnionych filmowych snów. To także ziemia rekordów. W Bełchatowie znajduje się największa dziura w ziemi, w Łodzi najdłuższy deptak, a w Inowłodzu: jedna z najstarszych romańskich świątyń w Polsce.

 

Łódzkie leży w centrum Polski; w miejscowości Piątek znajduje się geometryczny środek kraju. Serce tego regionu przez lata biło w rytm maszyn włókienniczych. W jego stolicy, Łodzi, nie ma wiekowych zabytków, zachwyca za to surowa uroda fabryk oraz secesyjnych willi i pałaców fabrykantów.

 

Nieczynne hale produkcyjne ostatnio zyskują nowe oblicze. Najsłynniejsza - Manufaktura - mieści się na terenie fabryki Izraela Poznańskiego. Na 27 hektarach znalazło się miejsce dla muzeum sztuki oraz techniki, centrum konferencyjnego, hoteli, pasażu handlowego, kin, kręgielni, a nawet areny do jazdy na rolkach.W dawnej Białej Fabryce Geyera mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa z kolekcją zabytkowych maszyn i tkanin, m.in. autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Pałac Maurycego Poznańskiego to z kolei druga – po Hanowerze – najstarsza galeria sztuki nowoczesnej na świecie.

 

Łódź zawsze lubiła awangardę. Tutaj nawet knajpki przy Piotrkowskiej (najdłuższej handlowej ulicy Europy) są małymi dziełami sztuki – wystarczy zajrzeć do stuletniej restauracji „Esplanada” czy wytapetowanego lustrami weneckimi pubu „Łódź-Kaliska”.

 

lodzkie_NieborowŁódzkie to też rodzinna ziemia Władysława Reymonta, laureata Nagrody Nobla. Muzeum pisarza znajduje się we wsi Lipce Reymontowskie koło Skierniewic – miasta słynnego z dorocznego Święta Warzyw, Owoców i Kwiatów. W Łowiczu i w Maurzycach są z kolei skanseny, w których organizowane są „Wesela Łowickie” z udziałem kapel i degustacją jadła oraz napitków.

 

Okolice Tomaszowa Mazowieckiego słyną z krasowych źródeł, wypływających ze skał wapiennych (rezerwat „Niebieskie źródła”) oraz z grot piaskowych w Nagórzycach. Warto też zajrzeć do malowniczych Lasów Spalskich, Puszczy Bolimowskiej czy Załęczańskiego Parku Krajobrazowego z ciekawymi jaskiniami i malowniczym przełomem Warty.


W całym regionie nie brakuje hoteli, zarówno tych w miastach, jak i w otoczeniu przyrody, centrów konferencyjnych i unikatowych obiektów przemysłowych dostosowanych do przyjmowania grup biznesowych. Wśród najważniejszych warto wymienić Centrum Konferencyjno Rekreacyjne MOLO, Hotel Ossa, Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze MTŁ czy Manufakturę.

swietokrzyskie_4Świętokrzyskie – stare góry i zabytki techniki

 

Czarownice, skamieniali pielgrzymi, mumie prawie jak z egipskich grobowców. Zabytki techniki z epoki kamienia, żelaza i współczesności. W tle: jeden z najstarszych krajobrazów w Polsce. To wszystko charakteryzuje województwo Świętokrzyskie.

 

Największym terytorialnie miastem województwa i jego głównym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym są Kielce. Miasto, rozłożone niczym Rzym na 7 wzgórzach, słynie nie tylko z pałacu biskupów krakowskich i bazyliki katedralnej, ale także z Muzeum Zabawek. Poza turystami, miasto przyciąga także organizatorów konferencji i targów dzięki nowoczesnemu obiektowi – Tragom Kielce.

 

W sąsiedztwie Kielc znajdują się ruiny zamku w Chęcinach oraz kameralna, za to zdecydowanie najładniejsza w Polsce jaskinia Raj z kompleksem korytarzy i komnat przyozdobionych krasowymi naciekami: draperiami, kolumnami i zwisającymi z pułapu soplami.

 

W centrum regionu leżą Góry Świętokrzyskie. Ich główne pasmo Łysogóry, z najwyższą Łysicą, słynie ze zboczy pokrytych gołoborzami, jodłowych lasów i… sabatów czarownic. Zapewne dla zachowania równowagi, na sąsiednim szczycie, Świętym Krzyżu, już w XII w. ufundowano sanktuarium, do którego pielgrzymowali polscy królowie.

 

swietokrzyskieNa wschodnim krańcu województwa świętokrzyskiego, w okolicach Sandomierza, znajdują się najstarsze polskie góry, liczące 500 mln lat Góry Pieprzowe. Utlenione i pokruszone, tak że faktycznie przypominają pieprz, tworzą unikatowy w Europie rezerwat geologiczno-przyrodniczy bujnie porośnięty dziką różą.

 

Ziemia Świętokrzyska skrywa też zabytki techniki. Najstarsze są kopalnie krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, do których już 5 tys. lat temu ustawiały się kolejki troglodytów z całej Europy. Po siekierki z krzemienia pasiastego.

 

Jakieś 3 tysiące lat później w Nowej Słupi zaczęto wypalać żelazo w piecach dymarkowych, a w XVIII i XIX wieku w okolicach Końskich powstał Staropolski Okręg Przemysłowy. Jego największe atrakcje – takie jak ogromne koło wodne w Sielpi, piec hutniczy na węgiel drzewny w Chlewiskach i zakład produkcji żelaznych toporów w Maleńcu – udostępniono dziś turystom.

podlaskie_supraslPodlaskie – ostatni skrawek kresów

 

Województwo podlaskie jest regionem o wielokulturowej i wielonarodowościowej specyfice. Pod względem etnicznym jest niewątpliwie najbardziej zróżnicowane spośród 16 województw. Mieszkają tu Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy, Żydzi, Romowie.

 

Województwo podlaskie słynie z dziewiczej przyrody. Na jego terenie znajduje się Pojezierze Suwalskie, Bagna Biebrzańskie, Dolina Narwi, Puszcza Białowieska i Podlaski Przełom Bugu. Ale bogactwem tego regionu są też jego mieszkańcy. Polacy, Litwini, Białorusini, Tatarzy, katolicy, prawosławni, starowiercy oraz luteranie wywodzący się z polskiej reformacji żyją tu razem, od pokoleń. Nad drewnianymi domami zgodnie górują krzyże kościołów, kopuły cerkwi i półksiężyce meczetów. Takie pomieszanie narodowości i wyznań zdarza się tylko na pograniczu, jakim od wieków było Podlasie.

podlaskie_Hajnowka

Starowiercy, rosyjscy emigranci, którzy nie uznali reform w kościele prawosławnym, założyli suwalskie wsie Gabowe Grądy i Wodziłki. Można podziwiać ich świątynie – molenny i zażyć kąpiel w ruskiej odmianie sauny, czyli bajni. Pomiędzy Puńskiem i Sejnami, leży z kolei Mała Litwa. Litwini są tu od XIII wieku, gdy przybyli kolonizować królewskie puszcze.

 

W Bohonikach i Kruszynianach wciąż mieszka po kilka rodzin Tatarów (zaproszonych przez Jana III Sobieskiego), lecz w święta ściągają tu z całej Polski. W meczetach imam odprawia nabożeństwo, odwiedzane są cmentarze – mizary, a podczas święta Kurban Bajram składa się rytualną ofiarę ze zwierząt.

 

Choć na Podlasiu nie ma już Żydów, pozostały materialne ślady ich dawnej bytności: synagogi, mykwy, jatki i wzruszające odciski po mezuzach we framugach wielu budynków. W ich poszukiwaniu najlepiej pojechać do Tykocina, Krynek lub Sejn, gdzie o zachowanie żydowskiej (ale też polskiej, litewskiej, białoruskiej oraz cygańskiej) pamięci dbają ludzie z fundacji „Pogranicze”.

podlaskie_suwalki

Dzięki odpowiedniej infrastrukturze oraz walorom przyrodniczym, Region ten jest coraz bardziej konkurencyjny na organizację konferencji i wydarzeń motywacyjnych. Różnorodność kulturowa sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved