Informacje praktyczne

Numery Alarmowe

telefon

999 Pogotowie

998 Straż Pożarna

997 Policja

112 Nr alarmowy dla posiadaczy telefonów komórkowych

 

 

Transport

samolot Główne porty lotnicze: Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Poznań, Łódź, Rzeszów, Szczecin, Bydgoszcz, Zielona Góra

Narodowy przewoźnik: Polskie Linie Lotnicze PLL LOT

Więcej informacji: www.lot.com

statek_2

 

Główne porty pasażerskie: Gdańsk, Szczecin, Gdynia, Świnoujście, Police

Główne połączenia promowe:
Świnoujście - Ystad (Sweden)
Świnoujście - Trelleborg (Sweden)
Świnoujście - Kopenhaga (Denmark)
Świnoujście - Rønne (Denmark, Bornholm) in summer only
Kołobrzeg - Nexø (Denmark, Bornholm)
Gdańsk - Nynäshamn (Sweden)
Gdynia - Karlskrona (Sweden)

Narodowy przewoźnik: Polska Żegluga Morska

Więcej informacji: www.polsteam.com.pl

pociag

 

Główne połączenia kolejowe: z Warszawy do: Amsterdamu, Berlina, Bratysławy, Budapesztu, Kijowa, Kolonii, Lwowa, Mińska, Moskwy, Pragi, Odessy

Narodowy przewoźnik: Polskie Koleje Państwowe PKP

Więcej informacji: www.pkp.pl

auto

Główne drogi międzynarodowe

E65 – DK3/S3 Czechy – Polska – Szwecja (prom)
Jakuszyce - Zielona Góra - Gorzów Wielkopolski - Szczecin - Świnoujście - Ystad

E30 – DK2/A2 Niemcy – Polska – Rosja
Świecko - Poznań - Warszawa - Terespol - Mińsk - Moskwa

E40 – DK4/A4 Niemcy – Polska – Ukraina
Zgorzelec - Wrocław - Opole - Gliwice - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów - Medyka - Kijew

www.herz.com , www.avis.com , www.europcar.com , www.sixt.pl

Międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane.

 

drogowskaz

Przepisy ruchu drogowego

Są zgodne z przepisami w krajach UE. Ograniczenia prędkości na polskich drogach: 50 km/h dla wszystkich pojazdów poruszających się w terenie zabudowanym w ciągu dnia i 60 km/h od 18:00 do 6 rano; 130 km/h na autostradzie, 110 km/h na drogach ekspresowych, 90 km/h na drogach wielopasmowych poza granicami miasta.

 

kalendarz Święta narodowe i dni wolne od pracy

W tygodniu dniami wolnymi od pracy są: soboty i niedziele. W ciągu roku: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Święta Wielkanocne – ruchome (niedziela i poniedziałek), Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji (3 maja), Boże Ciało (święto kościelne, ruchome, wypadające zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy), Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada), Dzień Niepodległości  (11 listopada), Święta Bożego Narodzenia (25 – 26 grudnia).

pln

 

Waluta

Polską walutą jest złoty (PLN), który dzieli się na grosze. W obiegu są monety o nominałach: 1, 2, 5 złotych i 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy; oraz banknoty: 10-, 20-, 50-, 100-, 200-złotowe. Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach lub kantorach wymiany walut. Karty kredytowe są akceptowane w sklepach, biurach podróży, agencjach lotniczych, na stacjach benzynowych, itp. Utratę karty kredytowej należy niezwłocznie zgłosić pod nr telefonu +48 22 515 31 50 lub +48 22 515 30 00 (czynny 24 h).


 

tourist information Informacja turystyczna

Centra informacji turystycznej znajdują się w pobliżu dworców kolejowych, na lotniskach lub w centrach miast. Oznaczone są symbolem litery "i" (lub czasami IT - Informacja Turystyczna). Standardowymi godzinami otwarcia są: 8 rano do 16.  W szczytowym okresie sezonu (czerwiec-sierpień) lub w weekendy godziny pracy centrów informacji turystycznej przedłużane są nawet do 21. Informację można uzyskać osobiście, telefonicznie lub drogą mailową. W kompetencjach centrów informacji turystycznej leży: udzielanie informacji o atrakcjach turystycznych, pomoc w zaplanowaniu trasy zwiedzania, pomoc w znalezieniu noclegu, udzielanie informacji o opłatach za transport publiczny, udzielanie informacji o bieżących imprezach kulturalnych. W centrach informacji turystycznej dostępne są bezpłatne plany miast, ulotki na temat miasta i regionu, informatory i przewodniki. Poprzez Informację Turystyczną możliwe jest zamówienie taksówki, dokonanie rezerwacji stolika w restauracji czy pomoc w wynajęciu samochodu.


baner kongres

Poland Meetings Impact

Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej © All Rights reserved